VIDEO. Hassan, the young Ukrainian who fled his country alone, found his mother

This young 11-year-old Ukrainian was the only one to leave his country at war to join Slovakia. And after a week of separation, the little boy has finally found his mother. Light up this moving and comforting reunion.

Remember, last week young Hassan, age 11, boarded a train bound for Slovakia, where his siblings who had made the journey for him were waiting for him. His mother, of Ukrainian descent, had stayed in her native country to take care of her own disabled mother. But in the end, the violence of the conflict convinced her to leave the area in the company of the grandmother and the dog.

A journey that brings back painful memories. Indeed, this family fled the war in Syria several years ago. It was in Ukraine that she set down her bags to find some comfort. But fate decreed otherwise. Finally, after again escaping the bombing, the young Hassan’s mother and grandmother arrived in Slovakia earlier this week. Now the whole family is reunited and safe.

“We had to escape so that our family could be reunited. We have to start from scratch. We’ve lost everything we had, but we’re healthy.”

The mother, quoted by Polícia Slovenskej republiky

Here are some photos from their reunion:

FINAL VEĽKÉ: Hassanova rodina zase spolu

VEĽKÉ FINÁLE VEĽKÉHO PRÍBEHU: VOJNA NA UKRAINE ICH ROZDELILA, HASSANOVA RODINA JE TERAZ ZASE SPOLU❤️Príbeh, ktorý pozná celý svet.Hassan strávil viac ako deň vou flat. Na ruke mal napísané íslo na brata. Napokon sa so súrodencami stretol v Bratislave, kde začínajú od nuly. O jeho ceste informovali všetky celosvetové médiá, status z policajného Facebooku zdieľala aj Khloe Kardashian.Nebolo to po prvýkrát, keď Hassanova rodina utekala pred vojnou. Pred rokmi museli náhle opustiť Sýriu. Otcovi sa to nepodarilo… S mamou sa usadili v jej vlasti in Ukrajine. Prešlo per rokov and museli dať na útek.Ako prvé cestovali tri sestry za najstarším bratom do Bratislavy, kde študuje. Ich úlohou bolo overiť, či sa na Slovensko môže dostať aj 11-ročný Hassan… Mohol a tak ho mama poslala sameho. Nemohla is, babka sa ťažko pohybuje.Hrozba ruského bombardovania presvedčili mamu, aby sa aspoň pokúsila s babkou ujsť. Zobrali aj svojho maleho psika. Po veľmi náročnej ceste evakuačným just around sa im to v pondelok podarilo. Vrazne pomohlo Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže /ZKSM/ a ďalší ľudia, ktorí nemôžu byť menovaní.Rodina je tak znovu pohromade. Najstarší brat má síce iba 20 rokov, no je hlavou rodiny. Vybavuje potrebné doklady, povolenia, hľadá školy, ubytovanie… Znovu prišli o všetko, no tentoraz im vojna nikoho nezobrala. Su spolu a to je hlavné

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Wednesday, March 16, 2022

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Wednesday, March 16, 2022

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Wednesday, March 16, 2022

A reunion full of emotion.

Leave a Comment