How much does a full sheet double cake cost?
ROUND CAKES Full Sheet Double (serves 80-100) $154.95 For a list of cake flavors and fillings, please visit our cake menu page. Completely Custom Designs in our famous buttercream frosting.
How much does it cost to bake a cake?
Grocery chains use cheaper ingredients, and bake in bulk. You are using top of the line ingredients, and creating special flavors and beautiful decorations. Your price should not be anywhere close to the price of a grocery store cake. Back in 2016 (when I still sold my cakes), my average rate for an 8-inch layer cake was $100.
How much should I charge for an 8-inch cake?
Back in 2016 (when I still sold my cakes), my average rate for an 8-inch layer cake was $100. I had more demand than I could handle, and people are willing to pay a pretty penny for custom things here in NYC.
Can I send 2 kg cakes online?
With us by your side, you can easily send 2 kg cakes online to your friends and relatives. Gifting a cake largely depends on the event you want it for. You have to decide about "what size cake" is right by having an estimate of the number of people who are going to binge on it.
What is the price of 1 pound chocolate cake?
1 Pound Chocolate Cake at Rs 750/piece | Kolar Road | Bhopal| ID: 16379915030.
What is the price of 2 kg chocolate cake?
2 Kg Chocolate Truffle Cake at Rs 2499/piece | Dadar West | Mumbai| ID: 18968337862.
What is the price of 1 kg chocolate cake?
Order Chocolate Cake 1 Kg Premium Online, Price Rs. 1749 | FlowerAura.
What is the price of 1 pound cake?
Compare similar products from other sellers View More₹ 500/ Kilogram₹ 600/ KgPackaging TypeBoxBoxShapeRoundRoundUsage/ApplicationBakeryBakeryCake FlavourChocolate, Chocolate Strawberry-10 more rows
What is the size of 2 pound cake?
Cake sizes and recommended servings2 lb. (8")8 - 12 servings5 lb. (12")20 - 30 servings6 lb. (12")25 - 35 servings7 lb. (14")30 - 40 servings8 lb. (14")35 - 45 servings5 more rows
What is the size of 1 pound cake?
Chocolate Cake, Packaging Size: 8x8 Inches, Weight: 1 Pound.
What is the cost of 1 2 kg cake?
1/2 Kg White Forest Cake WF1 at Rs 400/gram | Keshavpura | Kota| ID: 19137333330.
What is the price of 1 2 kg chocolate cake?
Round 1/2 Kg Chocolate Cake, Rs 650/piece Golista Florist | ID: 19623319673.
What is the cost of 250 gram cake?
Costs: 350 rupees, Description: [250 Gms] freshly baked cake made with the goodness of chocolate and cream.
How big is a 1 kg cake?
Weight- 1 Kg. Shape- Round. Serves- 10-12 People. Size- 9 inches in Diameter.
What is size of half kg cake?
Bakers Pardise Square Shape Half kg cake size 16cm x 16 cm x 5cm - Cup Cake/Bread Mould Aluminium Cake Mould 1 Aluminium Square Shape 18cm x 18cm 7" 500gm.
Which cake is best for birthday?
Top 10 Cakes for Birthday CelebrationsBlack Forest Cake. Black Forest is perhaps the most famous flavour of cake across the world. ... Chocolate Truffle Cream Cake. ... Pineapple Cake. ... Creamy Vanilla Fruit cake. ... Kit Kat Cake. ... Blueberry Glaze Cake. ... Heavenly Caramel Cream Cake. ... Classic Almond Cake.More items...•
Send 2 kg Cakes Online with Same Day Free Doorstep Delivery
Every celebration calls for a cake as it just adds on to the happiness. Cake is a perfect gift for anyone to cherish any kind of occasion. Cakes are believed to be a traditional yet an exciting way to celebrate special events and accomplishments. There is no one who doesn't like to be treated and gifted with this delicacy.
Choose 2 kg cakes for same day delivery
Cakes are a gesture of pure love and affection. They are best perceived when delivered on a perfect day and time. IGP.com allows you to fix your desirable date and time of delivery of the cake while ordering.
Order delectable chocolate cakes for special occasions!
With IGP.com by your side, you can easily send birthday or anniversary chocolate cakes online. We have chocolate truffle cakes, which are so indulging, and chocolate black forest cakes, which are adorned with whipped cream, chocolate chips and cherries.
IGP.com- Gift store to get your cakes delivered!
Buy 2 kg cakes online in India with IGP.com and let your loved ones feel the affection and warmth you have for them. IGP.com is India's first and the only gift discovery platform that helps users in discovering the best ever gift for their loved ones, for any occasion, and at the best ever prices.
Basic Formula to Price a Cake
I like use the formula below to calculate the price of a custom cake. I use this for smaller custom cakes, rather than wedding cakes (which are usually priced by the number of servings ).
Cost of Ingredients: Direct Costs
Now onto the second part of my equation, the cost of your ingredients! These are considered to be your direct costs.
Overhead and Special Equipment: Indirect Costs
Now we’re finally to the last component of our equation – indirect costs!
Recognizing Your Clientele
Like I mentioned earlier, one of the biggest mistake home bakers can make is trying to compete with grocery stores. I think we’ve all done it at some point in time.
Delivery vs. Pick Up
Another rookie mistake I made in the beginning? I DIDN’T CHARGE FOR DELIVERY. I cringe saying that out loud.
Strategies for Friends and Family
Now you know how to price a cake for clients, but what do you do when friends and family ask for cakes??
Let Me Know Your Thoughts!
If you have any additional tips on how to price a cake, or any questions I didn’t answer, please leave a comment below 🙂
Does that sound like you? I use to be that person above!!
These are some of the most common questions I get asked from beginners. And, it really resonates with me because I've had the exact same questions in my head all along.
There are four main components to pricing your cakes
Cost of ingredients and supplies. Every ingredient no matter how little has to be included in your pricing.
How do I determine labor - my wages?
If someone employed you what would they need to pay you, so you would accept their job? Would you take that job if they paid you 40 dollars an hour or would you say -no I need at least 50 to make it worth my time.
Cost vs. value
The most important point I want to make is this. Pricing for decorated cakes is not about cost +. Rather, they need to be priced based on the value they provide to your customers. It's a luxury product. Therefore, it should be priced on value not cost.
The main factors that determine the value of your cake
Where are you located and how much are your customers willing to pay? For example, the price of a cake in New York is not the same as in Texas? (and New York and Texas are both in the US)
Let's explore these factors
I'm going to use myself as an example so it's not so geeky.. (wink wink).
Is your business model profitable?
As I mentioned above, unless you're doing this as a hobby, the purpose of your cake business is to generate a profit. The more the better.