Receiving Helpdesk

living in an rv full time cost

by Prof. Oswald Jakubowski DDS Published 3 years ago Updated 2 years ago

We have seen monthly full time RV living budgets from fellow travelers as low as $1,600 and as high as $5,000. If you really want to go minimal, you can easily live this life for around $1,000 per month by finding a free spot to park your rig for extended periods or by becoming a camp host.Sep 8, 2021

Full Answer

Can you save money living in a RV full-time?

Absolutely. If you are willing to reduce the number of things that you have in your home, have a bit of adventure in you and really want to focus on saving, you can save money by living in an RV. The best way to save money is to find a cheap place to park as pad fees can add up quick.

Can you really live full time in a RV?

That’s both a yes and no, parking and living in an RV on your own land is not illegal. If you’re planning to live in it full-time, though, you’ll likely be breaking the law that can you live in an RV. Even if you own the land, there are laws prohibiting you from using it as a permanent house.

How much does it cost to live in a RV full time?

Overall, something between $2,000 and $3,000 seems standard for two people RVing full-time. Of course, it can be more or less depending on your lifestyle and lots of other factors including the campgrounds you live in, traveling distance, the cost of your rig, and more.

What are RVs rated for full time living?

What are the best best RVs to live in full time: Coachmen Apex Ultra Lite Travel Trailer; Forest River Flagstaff SuperLite Travel Trailer; Airstream Classic; Keystone Montana; Winnebago Revel; Thor Motor CoachChateau; Northwood Arctic Fox; Lance Lance Travel Trailer; 1# Coachmen Apex Ultra Lite Travel Trailer. You can call it the best RV to live in full time.

Is it cheaper to live in an RV than a home?

An RV costs less than many homes, though high-end vehicles rival the less expensive home prices in some areas. Living in an RV is typically cheaper than living in a house or apartment, but a lower start-up cost doesn't necessarily mean a lower cost of living overall.

Can I afford to live in an RV full time?

Either way, full time RV living is crazy affordable if you're not paying for hookups, but it does require a little bit of preparatory footwork. Obviously, you'll need to fill your potable and drain your waste water holding tanks, and stock up on easy-to-prepare food items that don't necessitate a lot of clean up.

How much does it cost per day to live in an RV?

It ranges from a few dollars a day all the way up to $60 per day or more. Gas: The third and final huge variable to RV travel. This could be your biggest expense at several hundred dollars a month, or nothing at all, depending on how much you like to travel.

Does living in an RV save money?

Full-Time RV Living and Traveling Rather than taking up a somewhat permanent station at an RV park, you could also live in your RV while traveling full-time. Believe it or not, this can save just as much money (if not more) as living stationary at a long-term RV park.

How much do RV parks cost per month?

Generally speaking, you can expect to pay between $500 and $1,200 per month to stay at an RV park, including the cost of utilities. The price will vary depending on the location, facilities, amenities available, and whether the park offers a discount for extended stays.

How do people make a living while RVing full time?

6 Clever Ways To Make Money While RVingTelecommuting. Many businesses allow people to work online full-time. ... Freelancing Online. Do you know why I love freelancing? ... Workamping. ... Start a Blog. ... Amazon CamperForce. ... Become an RV Technician.

Is owning a RV cost effective?

The short answer is no. With the exception of some in-demand vintage models, the value of an RV depreciates over time. An RV is an investment in a lifestyle, but you can mitigate the expense by renting it out when not in use through a third-party rental site like Outdoorsy or RVshare.

Is it cheaper living in a camper?

Not only is cheap RV living possible, but RV living can probably be much cheaper than the life you're living in a sticks and bricks house. There are so many things you can do to cut back on expenses while maintaining an amazing nomadic lifestyle.

What type of RV is best for full time living?

Drive-able Motorhome RVs for Full Time Living Many RVers believe that Class C or Class A motorhomes are the best type of RV for full time living because they are comfortable for long travel days. Drive-able RVs also give you more flexibility to chose an everyday vehicle instead of having to drive a heavy duty truck.

What is the life expectancy of an RV?

around 20 yearsThe short answer is that the average lifespan of an RV is around 20 years or 200,000 miles, whichever comes first. But the answer isn't quite that simple. That number can vary depending on the class of your motorhome, how well you take care of it, and a few other factors.

What are the pros and cons of living in an RV?

The Pros & Cons of Living In An RVIt can be much cheaper than sticks and bricks. A physical house (or “sticks and bricks” as they're called in the RV world) can be expensive. You have to pay rent or mortgage, utilities, and more depending on where you live. ... You get more time in nature.

What do full time RVers do for work?

For some this is the ultimate full-time RVing job. Jobs range from camp hosts to customer service to maintenance, housekeeping, sanitary work, and more. Some of the biggest parks even have campgrounds just for employees.

How to cut expenses on RV camping?

Stay on a campsite for longer periods. Most RV parks offer discounts if you stay there for weeks or a month. Subscribing to campground membership is another way to cut expenses. Also, camps on the west coast are more affordable than in the east.

How to save money on RV camping?

Save money by staying on a campground for longer period. Stay on a campsite for longer periods. Most RV parks offer discounts if you stay there for weeks or a month. Subscribing to campground membership is another way to cut expenses. Also, camps on the west coast are more affordable than in the east.

How much does a state park campground cost?

State Park campgrounds with partial hookups are available at $15 to $25 per night and no hookups sites charge $10 to $15. The monthly expenses for partial hookups camps will be more or less $600, while it will be down to around $350 for no hookups sites.

How much does gas cost to tow behind a car?

Make sure to count the mileage during towing if you have a tow-behind car. The average gas price in a month can range between $200 and $600 depending on your travel plan. You won’t have to spend a penny if you decide to spend the whole month in a campsite.

How much does a family of two spend on groceries?

Grocery expenses are almost the same no matter where you are living. A family of two may have to spend $400 to $500 per month and a $100 more if you like to eat out sometimes.

What does it mean to have a travel plan?

Having a travel plan means you know where you are going and how much money you may need. Fix a budget and stick to it. Make a realistic budget and try to avoid spending more than the set margin. Track your expenses to know if you are spending too much on any section.

Is it expensive to eat out?

Cook at home. This is a no-brainer. Eating out is expensive and you will soon find your food budget soaring to the sky if you dine out often.

Why is it important to have a budget for RVing?

Having a budget when RVing is an important tool for understanding what your monthly expenses will be and how they can vary by different circumstances. In this sample worksheet are some examples of what you may need to consider when creating your own budget for full-time RVing.

What is the biggest living expense?

As a rule, your biggest living expenses will be accommodations and fuel. However, some people finance their RVs and that payment could very well be their biggest expense per month. For example, you may choose to finance a top of the line class A motorhome or trailer and your monthly payment may be $500. When you combine this expense with the cost of daily, weekly, monthly, or seasonal lot or site rentals, this expense will in all likelihood become your costliest.

How much does healthcare cost?

Healthcare premiums are going to differ by person, but budgeting for around $100 a month is a good average to shoot for.

Can you use full hookups at a campsite every night?

If you frequent RV parks while traveling, you’ll have to consider the cost of full hookups to shore power as well, which can get expensive quickly if you’re using full hookups at a campsite every night.

Do campgrounds pay seasonal fees?

Many of them have sites they stay at in both locations and they pay seasonal fees for each of those sites. This helps to keep their accommodation costs to a minimum because most campground owners prefer to discount a site price than take the chance that they may not make the revenue renting it as a transient site.

Can I finance an RV?

Personally, I never recommend financing an RV unless you have the income to support it as a full-time RVer or even a part-time camper. For the occasional RVer, financing a nice RV in the last few years before they retire and taking good care of it during that time would be the way I would go if you were considering living in an RV full-time or seasonally in your retirement.

Do you have to pay for utilities at a campground?

Utilities. If you are traveling day-to-day or staying in paid campgrounds for short periods of time, it’s unlikely that you will have to incur utility costs such as electric, sewer, water, or cable charges as these costs are usually included in your fee as a short time visitor.

The Essentials to Buy for Your RV

There are several things I would recommend buying and installing inside the RV to make your life easier. Since an RV has minimal space compared to even a dorm room at college, you really need to think twice before cramming another item into your mobilehome.

Food

Not taking eat-outs into consideration, if you plan to buy your own groceries, the average budget is between $175 and $345 per month.

Campsite Fees: RV Parks, National Parks, Boondocking

RV Parks with full-hookups (electric, water, sewer) will cost around $30-$50 for a night. We can pay for showers in some parks as well. As a nice extra feature of RV parks, you can fill-up clean water and dump your tanks for free.

Laundry

Doing the laundry has always been my least favorite chore. Once we bring RVs into the picture, laundry suddenly becomes even more troublesome, since now we might have to bring dirty clothes to laundromats. Nevertheless, it has to be done. Most campgrounds offer washing and drying services, so try to make the most of your stay.

Maintenance Costs

Whether you are a guy who likes to live free, an enthusiastic wanderer who loves a mobile home to travel with them to distant places; or you just want accomodation for some time before you settle down to a real home, then your RVs will need some care either way.

Some Extra Cost

No one can live without entertainment, but spending a lot on bars and eat-outs and other extravagant recreational activities just won’t make life easier for you. You should always spend with care on this one. But in the end, the cost is totally up to you.

FAQs about RV Full-time Living

Yes, it is legal to live in an RV, but you have to follow the rules of the game. Local municipalities demand that you build a permanent place to live in, so it’s illegal to live full time in an RV, even on land that is yours.

How can I save money in RV?

Your cooking skills: Being a good cook can save you A LOT of money in both RV life and normal household life. If you aren’t already practicing your cooking skills, I suggest starting now. Traveling in an RV allows you to check out many different local cuisines. Just keep in mind that going to restaurants and breweries all the time adds up quickly.

How much does it cost to camp in a state park?

Every park is different, but most national or state park campgrounds cost $25-40 per night. You tend to get more room between you and your neighbors than you would in an RV park, and many campgrounds have trees between sites for privacy. One of the main benefits of camping in a state or national park is you often times you are in the heart of the action with beautiful trails, lakes, and rivers within reach. We like to stay in established campgrounds when we want to immerse ourselves in a specific park.

What internet service do RVers use?

When you live in an RV full time, having reliable internet is very important. Most full time RVers use Verizon or AT&T because they give you the best chance of getting service in small towns and remote locations. Although Verizon is the most expensive at $150/month for 2 lines, we are happy we chose them. We have had usable Verizon signal in almost every campsite we have stayed.

What is campsite fee?

Campsite fees for full time RVers includes the cost to stay in an RV park / campground plus any dump, water, and electric fees that you pay along the way. This expense category is one that you can pay as much or as little as you want to depending on where you want set up camp. Some people are willing to shell out a lot of cash to stay in fancy RV parks to have the creature comforts of home, while others like to brave the wilderness and boondock for free.

How much propane do you use in the winter?

Season and weather: Not only does the season impact how much we travel, it impacts how much propane we use. We use 2-3x as much propane in the winter as in the summer because we use propane to heat our RV. Also, shorter days means less solar power; and we end up using propane to cook more than electric.

How much does America the Beautiful pass cost?

Fortunately for us, there is plenty of free (or very cheap) entertainment in nature. If you buy the America the Beautiful pass for $80/year, you get access to all of the national parks plus over 2,000 other federal parks and landmarks.

Can you travel in an RV in the winter?

We travel a lot during the summer to see a bunch of awesome places that are covered in snow all winter. During the winter, there aren’t as many options for RVers (pretty much Arizona or Florida); so we stay places longer and don’t tow as much.

What is the biggest expense in an RV?

Gas is one of the biggest expenses for those who choose the RV life.

Why do people make RVs their permanent homes?

With rising housing costs, many Americans are making RVs their permanent homes to save money.

Why are RVs so attractive?

New RVs are attractive because you can design them to your liking. But since they can depreciate up to 30% the second you drive them off the lot, they never make sense financially.

What do you need for a camper van?

But in a camper van, there’s only room for the basics. In our van, we carry a hammer, screwdriver, pliers, drill, duct tape, and a bag of miscellaneous screws.

How much does a home cost to maintain?

The square-footage rule helps homeowners estimate maintenance costs on their home. For every square foot, you can expect to spend $1 per year on maintenance. According to the United States Census Bureau, the median single-family home built in 2020 was 2,261 square feet. That comes to roughly $190 per month in maintenance costs.

How much does it cost to get a mobile internet?

Mobile Internet setups come in all shapes and sizes, ranging from $25 per month to several hundred. Your expenses depend on your cellphone provider, plan, and any additional equipment like hotspots, Wi-Fi extenders, or signal boosters.

How much does electricity cost in 2019?

According to the U.S. Energy Information Administration, the average cost of home electricity in 2019 was $115 per month. The cost of electricity can be considerably cheaper when you live the RV life.

How many kids does Let's Travel have?

Jill, Tony, and their 4 children make up Let’s Travel Family. This family of 6 travels full time in a 33-foot Jayco Class C motorhome. Let’s Travel Family shares their average total monthly expenditure of around $4,891 on their website here.

Is there a one size fits all budget for RVing?

There truly is no one-size-fits-all budget for full-time RVers, because so many aspects of the RVing lifestyle are customizable.

Is Crazy Family Adventure full time?

Crazy Family Adventure is another full-time RVing family of 6. Craig, Bryanna, and their 4 kids travel full-time in a Keystone Montana fifth wheel. This full-time RVing budget includes an RV payment and car payment and all living expenses for the entire family. Crazy Family Adventure takes advantage of camping discount programs like Thousand Trails to save money on camping, and they cook at home to save money on food. Read their entire budget breakdown here.

Does RVing save money?

The answer is that the cost of full time RVing varies…a lot! Many people assume that living in an RV would save money, but this isn’t always the case. Factors that can influence the cost of living in an RV and whether it will save you money include:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4 5 6 7 8 9