Receiving Helpdesk

how much does gravel cost per cubic yard

by Prof. Kasey Green PhD Published 3 years ago Updated 3 years ago

Cost Estimator by Project Size

Pea Gravel Project Project size Cubic yards Pea gravel cost
Walkway Pea gravel 2 inches depth 4 x 35 feet 1 $46
Driveway Pea gravel 6 inches depth 24 x 20 feet 9 $414
Playground Pea gravel 4 inches depth 25 x 15 feet 5 $230
Patio Pea gravel 6 inches depth 10 x 10 feet 2 $92
Apr 16 2022

between $40 and $55

Full Answer

How much does a yard of crushed gravel cost?

5 rows · It takes 1.4 tons of stone per cubic yard. Gravel Cost Per Yard. Bulk gravel costs ...

How much does driveway gravel cost a cubic yard?

4 rows · Plain pea gravel and crushed clamshells are each priced at about $40 per cubic yard and $50 ...

How much does Crusher run gravel weigh per cubic yard?

A cubic yard of gravel (weighing roughly 1.2 to 1.7 tons) costs about $10-$90 or more if hauled away by the customer, or $20-$120 or more delivered.

How much gravel is in a yard?

Pea Gravel Cost Per Cubic Yard The price range for a cubic yard ton of pea gravel is $15 to $75, with discounts for greater volume. Colored pea gravel costs an additional $20 to $50 per cubic yard. As with buying by the ton, location and distance from the source are the main price variables. Truckload of Pea Gravel Cost

How much will a cubic yard cover gravel?

100 square feetHow Much Does A Cubic Yard Cover? At a depth of 3 inches, a cubic yard of material can be spread over a 10×10 area (100 square feet).

What is the best size gravel for a driveway?

What is the Best Size of Gravel for a Driveway? Generally, the gravel for driveways should be between about 3/8 and 3/4 inches in diameter. They should be larger as compared to gravel that is used in pathways. Moreover, you need to consider the number of fines or the small granular material in the gravel.

What is the cheapest gravel for a driveway?

Cheapest gravel for driveways. The cheapest gravel for driveways is crusher run, crushed shells, crushed concrete, slate chips, recycled asphalt, and pea gravel, which all cost $15 to $30 per yard, or less than $1 per square foot when purchased in bulk from a quarry.Aug 18, 2021

What is the cheapest gravel for landscaping?

These are the top three commonly used cheap rocks for landscapes and their costs: Crushed Granite - $50 to $70 per cubic yard. Pea Gravel - $2 to $3 per bag. River Rocks - $0.05 to $0.35 per pound....Now, let's discuss each one in detail:Crushed Granite Landscape Rocks. ... Pea Gravel Landscape Rocks. ... River Rocks for Landscaping.Oct 21, 2021

How much does a dump truck load of gravel cost?

Read more about how much is the Dump Truckload of Gravel? The cost range of gravel is mostly between $10 to $50 per ton or $15 to $75 per yard, or $$1 to $3 per square foot or $1350 per dump truckload.Sep 15, 2021

What size is #2 gravel?

1-1/2″This primarily 1″ crushed, washed gravel with a top size of 1-1/2″ is often used for drainage around perforated pipe, under concrete slabs, and as a coarse driveway topping for soft, very muddy driveways.

How many tons of gravel do I need for a 100 foot driveway?

A 100 foot driveway would need approximately 15.43 tons of gravel. A 150 foot driveway would need approximately 23.15 tons of gravel.Feb 25, 2022

Is gravel driveway cheaper than concrete?

A gravel driveway is a more budget-friendly option than paving with concrete, which runs from $4 to $15 per square foot. Find trusted gravel experts in your local area and receive free, no-obligation quotes for your project.Apr 6, 2022

How many square feet will 5 tons of gravel cover?

Regarding this, “how much area does 5 tons of gravel cover?, typically, as 1 ton of gravel cover around 108 sq ft area for 2 inch depth, so 5 tons of gravel = 108 × 5 = 540 sf coverage, therefore 5 tons of gravel can cover around 540 square feet or 60 square yards or 50 square meters area for standard 2 inch depth.Dec 3, 2021

What is cheaper grass or gravel?

Installing gravelscape costs $7-8 per square foot, while replacing a lawn with an IdealMow lawn alternative will cost $6-12 per square foot, depending on the specific grass of interest.

How thick should landscape gravel be?

The most common size is ⅜ inch, an all-purpose gravel that's also good as a mulch around plantings. For a softer surface under bare feet, use ¼-inch or finer natural pebbles.May 21, 2008

What is pea gravel?

Pea gravel refers to small, rounded stones about the size of the green vegetable they're named after. Similar to river rocks, they get their smooth texture from flowing water and are typically found near riverbeds and bodies of water.Oct 6, 2020

How much does it cost to install a gravel driveway?

Complete installation of a gravel driveway starts at roughly $0.75-$3 or more a square foot, or about $300-$1,000 for a 12'x25' single-car driveway, 4"-8" thick. Prices can double for a roadway-quality gravel driveway, or $450-$1,800 for 12'x25' and $11,000-$60,000 or more for a driveway 12' wide and a quarter-mile long.

What is gravel used for?

Gravel can be used as ground cover; as a base for roads, driveways, walkways or patios, or on its own as both base and surface material for paving projects.

How much does it cost to spread pea gravel?

The cost of the labor needed to spread pea gravel ranges between $15 and $70 per hour, and a small project will require at least two hours to complete.

How much does it cost to install a gravel pathway?

At one inch of coverage, the material cost of installing a pathway would be $0.83 per square foot , not including professional installation. Gravel on a driveway help smooth out the bumps in bare ground.

How much does a yard of pea gravel weigh?

A cubic yard of pea gravel weighs about 1.5 short tons, or about 3,000 pounds. The size and composition of the gravel can affect this figure.

How much does pea gravel cost?

Dump trucks can typically carry about 25 tons of pea gravel. The cost of pea gravel in this quantity will cost $10 to $20 per ton, or $250 to $500 per truckload.

Why is it important to use a pro for gravel?

The most important benefit in using a pro for this work is determining the coverage depth necessary to accomplish your intended purpose. Providing adequate drainage with gravel is a particular challenge, since it depends on the soil composition and materials under the soil.

Is pea gravel safer than polished gravel?

Standard pea gravel has sharp edges that can present a danger in applications such as playgrounds. Polished gravel is safer, but also more expensive. Some types contain ochre, a dark pigment that can stain surrounding materials when it leaches out of the gravel. Help us improve this article.

Cost Estimator by Project Size

Calculate how much pea gravel you need to purchase based on the type of hardscaping/landscaping feature you want to install (driveway, patio, walkway, flower bed). Different projects will cover more or less ground and require various depths of pea gravel, and those dimensions will determine how much you spend on the gravel.

Other Factors That Affect Cost

How much pea gravel you have to buy is the biggest factor influencing the price of your project. That being said, there are other project specifics, such as the type of pea gravel and where you buy it from, that can rack up costs significantly.

Cost of Installing Pea Gravel

Installing pea gravel is an easy DIY project as far as hardscaping goes. This job will be much simpler than pouring concrete or laying pavers. The hardest part will be transporting the heavy gravel, especially in large quantities. That’s why delivery is such a popular option.

Cost of Pea Gravel by Location

When shopping for pea gravel, you’ll want to buy from the closest source possible. Transporting large amounts of pea gravel between different cities can get really expensive because of delivery fees.

Conclusion

Pea gravel is a great option for walkways, patios, driveways, playgrounds, and other residential landscape features. It’s easy to install and much cheaper than most other hardscape materials. You can expect to pay $25 to $53 per ton, $25 to $67 per cubic yard, or $4 to $7 per bag for plain pea gravel.

About Us

LawnStarter is a startup making lawn care easy affordable and reliable. Follow this blog to stay tuned with what you need to keep your lawn in tip-top shape year-round.

How much does gravel cost?

The average size for a parking spot or single parking pad is 18 by 9 feet. The price of gravel for one spot with a depth of a 3 inches is about $60. A 1,000-square-foot parking lot with four spaces and room to pull in and back out costs about $370. A 1,512-square-foot parking lot with six spaces is about $560.

How much does a square foot of gravel cost?

On average, a square foot costs about $0.70. Colored gravel tends to be more expensive. Businesses that specialize in selling such materials typically price per cubic yard or per ton. A cubic yard of plain gravel is about $40, and a ton is about $50.

How much does it cost to crush and run a gravel driveway?

Crush and run is one of the cheapest materials that can be used in a gravel driveway at about $0.40 per square foot. Cost per cubic yard is about $20 and per ton about $28.

How deep should a gravel driveway be?

The size of the project, including the depth, will be the biggest cost factor. Professionals recommend they be a minimum of 4 inches deep.

How much does it cost to install gravel?

The cost to install gravel is $1.25 and $1.80 per square foot. The average cost of a 16x38 foot gravel driveway is $1,500. Driveways on the smaller side can cost as little as $300 with a larger and longer driveway costing as much as $60,000.

How much does a yard of rock pebbles cost?

Rock Pebbles. The base cost per square foot of rock pebbles is about $1.50. A cubic yard of these is about $86 and a ton about $108. If you want a driveway that looks a little less rough around the edges, pebbles, also known as river rocks, are an option. These are smooth and typically have more color variation.

How much does it cost to put gravel in a patio?

The national average price to put in a walkway or patio is about $3,300 with a low end of $800 and a high end of $10,000. Using gravel would fall on the cheaper end of the range.

How much does pea gravel cost?

Expect to pay between around $35 per cubic yard or $40 to $45 per ton for pea gravel delivery. The price will decrease significantly for large quantities of pea gravel. If you are looking for a color other than gray, the cost will increase. Pea gravel is a small hard stone that is about the size of a pea.

How much does it cost to deliver crushed rock?

Cost of Crushed Rock Delivery 1 Minus crushed rock is less expensive, ranging from about $12-$35 per cubic yard, not including delivery or spreading. 2 Clean crushed rock usually ranges in price from $30-$50 per cubic yard, also not including delivery or spreading.

How many square feet is crushed rock?

Crushed rock is typically sold by the cubic yard (27 square feet). Before you place an order, you’ll have to determine the square footage of the area you need to cover and how deep you want the rock to be. As a guideline, one cubic yard covers about 324 square feet, one inch deep.

What are the two types of crushed rocks?

There are two basic types of crushed rocks: minus and clean. Both are available in a variety of sizes and colors, but they are used differently. Any crushed rock with the word minus in the description (3/4-inch minus, for example) will also contain smaller pieces of rock, dirt and/or sand.

What is crushed rock?

Crushed rock is a type of gravel that has been mechanically broken down into small pieces and sorted by size. It is a highly versatile product, used for driveways, pathways, flower beds or as a base for concrete, pavers, asphalt, retaining walls, sheds or foundations.

What is pea gravel?

Pea gravel is a small hard stone that is about the size of a pea. The most common size is 3/8 inch. It is smooth and generally round with no sharp edges. It is frequently used in home gardening and decorative landscaping projects such as accenting flower beds and gardens.

Is a sandstone driveway good for a flower bed?

But it is great for new driveways or those with drainage problems. It also works well for decorative pathways, walkways, plant beds and flower beds. If you’re unsure of which type to buy, ask a professional, particularly if you have problems such as excessive erosion, improper drainage or muddy conditions.

How much gravel do I need?

The amount of gravel required for a given project is dependent on what the project is. The calculator above can be used to estimate the amount of gravel necessary given a number of factors. Note that the price estimate provided by the calculator is solely an estimate based on the cost of materials.

What is gravel used for?

Gravel is a widely used commercial product that has a number of applications ranging from decorative purposes to large-scale construction, such as roads. Gravel and sand in billions of tons are produced for construction purposes worldwide each year.

Types of gravel

There are many different types of gravel. Generally, gravel is categorized based on the size of the individual rock fragments that make up the gravel, as well as how the gravel is procured or produced.

image
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4 5 6 7 8 9