Receiving Helpdesk

gravel cost per ton

by Cornell Bahringer Published 3 years ago Updated 2 years ago

Cost of Pea Gravel

Estimate Type Cost Per Bag Cost Per Ton Cost Per Cubic Yard Cost Per Truckload
Low-End Estimate $4 $25 $30 $250
Mid-Range Estimate $5 $45 $55 $400
High-End Estimate $6 $60 $80 $500
Jun 11 2022

Full Answer

What is the average cost for a ton of gravel?

This cost drops considerably for larger quantities, which you’ll need for landscaping projects. The general range for a cubic yard of plain pea gravel is about $15 to $75, and a ton will cost about $10 to $50. For a colored variety, expect to add an extra $20 to $50 to those prices.

How do you calculate gravel per ton?

The steps for the gravel calculation are:

  1. Estimation of the space area by applying the area formula (width *length)
  2. Estimation of the space volume by applying the volume formula (width *length*depth)
  3. Estimation of the total gravel mass needed either in tons or kilograms, by transforming the volume as follows: Metric - tons: - 1 cubic feet = 0.0520833333 tons - ...

More items...

How much is CA6 gravel per ton?

how much is a ton of ca6? Minimum Cost: $27.50 per ton of basic landscaping crushed stone when 23 or more tons are purchased at one time. Costs increase per ton when fewer tons are ordered. Maximum Cost: $64.20 per ton of white marble crushed stone, not including delivery.

How much does paying crushing stone per ton?

Gravel or Crushed Stone delivery cost also depend on the quantity that you order, more quantity mean less price. The cost of gravel ranges from $10 to $50 per ton, $15 to $75 per yard, $1 to $3 per square foot, or $1,350 per truck load depending on the rock type, volume, and travel distance. Delivery is included up to 10 miles.

What are the different sizes of gravel?

In the Udden-Wentworth scale gravel is categorized into granular gravel (2–4 mm or 0.079–0.157 in) and pebble gravel (4–64 mm or 0.2–2.5 in). ISO 14688 grades gravels as fine, medium, and coarse, with ranges 2–6.3 mm to 20–63 mm.

What kind of gravel is best for a driveway?

These are the best options for driveway surfaces gravel, because they are small stones combined with rock dust, which makes a more solid driving surface.Crushed Stone #411. It is crushed up #57 stone combined with rock dust. ... Quarry Process. ... Pea Gravel. ... Jersey Shore Gravel. ... Marble Chips. ... Blackstar or Blacktrap Rock.

What is the rate of aggregate?

What is aggregate rate? Aggregate rate is a term most frequently used about interest rates and refers to when the impact of compounding is taken into consideration when formulating an interest rate. Most insurance companies and banks provide interest rates in the form of an annual number.10-Mar-2021

What is rate of stone?

₹ 600/ Ton Get Latest Price. Packaging Size: 25-50 Kg.

What is the cheapest gravel for a driveway?

pea gravelCheapest gravel for driveways. The cheapest gravel for driveways is crusher run, crushed shells, crushed concrete, slate chips, recycled asphalt, and pea gravel, which all cost $15 to $30 per yard, or less than $1 per square foot when purchased in bulk from a quarry.18-Aug-2021

How thick should a gravel driveway be?

Driveway Layers A gravel drive should have a first layer of baseball-sized stones at least 4 inches deep. According to Tim Carter of AskTheBuilder.com, each layer thereafter should be 4 inches thick and in gradually smaller stone.

How do you calculate aggregate price?

The aggregate price level is a measure of the overall level of prices in the economy.To measure the aggregate price level, economists calculate the cost of purchasing a market basket.A price index is the ratio of the current cost of that market basket to the cost in a base year, multiplied by 100.

How is aggregate price calculated?

Aggregate price index is a simple method for constructing index numbers. In this, the total of current year prices for various commodities is divided by the corresponding base year price total and the result is multiplied by 100.

What is 20mm aggregate?

for example a graded aggregate of nominal size 20 mm means an aggregate most of which passes 20 mm IS sieve. A coarse aggregate which has the sizes of particles mainly belonging to a single sieve size is known as single size aggregate.07-Jul-2014

What is the price of sand?

SAND Price StatisticsThe Sandbox Price$3.22Price Change24h$0.06446 2.05%24h Low / 24h High$3.15 / $3.34Trading Volume24h$1,326,141,952.05 7.15%Volume / Market Cap0.36172 more rows

Which stone is good for building?

Marble, granite and sandstone are used for facing work of buildings. Limestone and sandstone are used for general building works. Fine-grained granite, marble, and soft sandstone are used for Carvings and ornamental works. Compact limestone and sandstone are used for Fire-resistant masonry.29-May-2019

What is the GST on granite?

Marble and granite stones Marble and granite blocks have a standard GST rate of 12 percent. On the other hand, marble and granite other than blocks attract a GST of 28 percent.

How much does gravel cost?

Gravel prices for a driveway range from $10 to $50 per ton or $15 to $75 per yard depending on the rock type, volume ordered, and delivery fees. When including delivery, spreading, and compacting, driveway stone and rock costs $100 to $120 per ton installed.

How much does gravel cost per square foot?

White gravel shimmers in the light, and can cause a glare on sunny days. Black gravel driveway rocks from 0.50" to 1" in size cost $3 to $10 per square foot, $96 to $140 per cubic yard, or $76 to $85 per ton. Black lava rocks are the most common and affordable, while true-black granite chips are rare.

How much does a caliche driveway cost?

A caliche driveway is $1.17 to $6.62 per cubic foot, which is $31 to $178 per cubic yard, or $48 to $253 per ton. The cheapest caliche is available near the deserts it comes from in the Southwestern United States.

How much does a white gravel driveway cost?

A white gravel driveway costs $2.77 to $4.80 per square foot, $30 to $120 per cubic yard, or $20 to $100 per ton for less-expensive white stones up to 1". A white rock driveway is available in crushed granite, white quartz blends, limestone, and sometimes pea gravel. White gravel shimmers in the light, and can cause a glare on sunny days.

How long does a gravel driveway last?

A gravel driveway with a well-built foundation can last for up to 100 years if well-maintained.

How much does it cost to build a crushed limestone driveway?

A crushed limestone driveway costs $1.50 to $2 per cubic foot , $40 to $54 per cubic yard, or $30 to $38 per ton for up to 1" stones. Crushed stone gravel can come in any color, though most popular crushed stone blends are in neutral, earth-toned colors.

How much does it cost to spread gravel?

The cost of spreading gravel on a driveway is $10 to $25 per cubic yard, or $46 per hour per worker, though this cost may be included with gravel delivery charges. After spreading, each layer of gravel needs to be compacted together to increase stability, and to prevent ruts and sinking.

How much does it cost to install a gravel driveway?

Complete installation of a gravel driveway starts at roughly $0.75-$3 or more a square foot, or about $300-$1,000 for a 12'x25' single-car driveway, 4"-8" thick. Prices can double for a roadway-quality gravel driveway, or $450-$1,800 for 12'x25' and $11,000-$60,000 or more for a driveway 12' wide and a quarter-mile long.

What is gravel used for?

Gravel can be used as ground cover; as a base for roads, driveways, walkways or patios, or on its own as both base and surface material for paving projects.

Cost of Pea Gravel

Buying pea gravel by bag is the cheapest option available. You can purchase a bag of pea gravel for the average price of $5.

Cost Factors for Pea Gravel

The cost of pea gravel is not fixed. It will change depending on certain factors. We’ve highlighted some of the factors that affect the pricing of pea gravel the most below.

Pros of Installing Pea Gravel

Is pea gravel the right landscaping material for your property? Evaluating its pros and cons will help you answer the question. Let’s start by highlighting the benefits of installing pea gravel.

Cons of Installing Pea Gravel

There are downsides to using pea gravel too. Those downsides are detailed below.

Related Questions

A ton of pea gravel will be able to cover a substantial amount of land. It should be enough to completely cover a property that measures 100 square feet. That will be the case as long as the layer of pea gravel is no deeper than two inches.

How much does it cost to install pea gravel?

These prices show that pea gravel is not as expensive to install as many other materials. In fact, most homeowners spend about $200-$370 to install 200 square feet of gravel. Pea gravel continues to become a popular material for use around the home.

What is pea gravel used for?

For a long time, pea gravel has been used to control soil erosion within the garden, and to fill dry ponds or riverbeds. For homeowners who have water bodies on their property, pea gravel can act as a great material for creating a beach area around ponds.

Why is pea gravel so popular?

It is an aesthetically appealing material to use because it is practical, convenient and cost-effective. Most people speculate about pea gravel cost for their anticipated project. Indeed, it can be tricky to find out how much you can expect to incur for installing pea gravel.

Is pea gravel softer than gravel?

Pea gravel is not all standard. The softer, colorful or definitively shaped pea gravel costs more than the rougher and randomly shaped kind (up to $4 more per bag of gravel). You may want this smoother gravel for driveways, flowerbeds, or other surfaces where you will constantly walk on.

Is pea gravel good for landscaping?

If you’re considering using pea gravel for various parts of the home, you’ve most likely made the right choice. The material can add visual, textual, and color dimensions to any landscape. It also acts as a great alternative material for use in flowerbeds, gardens and shrubs.

How much does gravel cost per square foot?

There are several different types of material for a driveway and the price can run between $0.40 and $2 per square foot. The gravel material is usually priced by the cubic yard or by the ton.

How much does a gravel driveway cost?

A gravel driveway costs as little as $300 or as much as $60,000 for an extra-long driveway . The average cost for a 16- by 38-foot gravel driveway is $1,500. A gravel driveway can be a functional, budget-friendly feature for any home. If you’re interested in an alternative to an asphalt or concrete driveway, gravel may be the way to go.

What is crushed granite?

Commonly used as the top layer for a gravel driveway , crushed granite is a mixture of finely crushed granite and stone dust. The fine texture of the dust will settle between the stones and provide a smooth, tightly packed, and long-lasting driveway surface. Crushed granite, or decomposed granite, can come in various colors depending on where it was sourced. It usually costs around $25 to $50 per ton.

How much does pea gravel cost?

Crushed clamshells or plain pea gravel costs around $40 per cubic yard or $50 per ton. If you buy pea gravel in bulk, you may qualify for a discount. Crushed stone runs approximately $55 per cubic yard and $65 per ton. Colored gravel can add an extra $20 to $50 per unit.

What is the best gravel driveway base?

Along with base #1, base gravel #3 is considered one of the best gravel driveway bases. Item #4 is another standard base layer for gravel driveways. Item #4 is usually made of crushed gravel, dirt, and sand, but it can sometimes contain recycled asphalt, bluestone, or limestone. Item #4 costs between $12 and $22 a ton.

How to calculate the square footage of a driveway?

Multiply the length and the width of the driveway to find the square footage: 16 feet x 38 feet = 608 square feet. To find the total cubic feet, multiply the total depth (1 foot) by the area (608 square feet) to get the total volume of gravel needed (608 cubic feet).

How much does it cost to build a driveway?

Land preparation costs can run from $450 to $8,500 or between $1.30 and $2 per square foot, with the average at $2,600. Tree removal costs between $80 and $1,650 or $660 on average. Stump removal can cost between $60 to $360 per stump or $2 to $4 per inch of diameter. If you need extensive land clearing to build the driveway, expect to pay around $400 an hour or between $500 and $3,000 per acre if it’s a heavily wooded location. Digging and excavating to install a gravel driveway can cost $1 to $2 per square foot, depending on the terrain and the condition of the land. Grading a gravel driveway can run between $4 and $8 per square foot, and the cost to grade and excavate an average-size driveway will cost around $700 to $2,500. Some installation companies may include grading and excavating costs in the overall price of a gravel driveway project. Be advised that they may charge extra to haul away the excavated dirt or move it to a different area on your request.

How much does gravel cost?

The average size for a parking spot or single parking pad is 18 by 9 feet. The price of gravel for one spot with a depth of a 3 inches is about $60. A 1,000-square-foot parking lot with four spaces and room to pull in and back out costs about $370. A 1,512-square-foot parking lot with six spaces is about $560.

How much does it cost to install gravel?

The cost to install gravel is $1.25 and $1.80 per square foot. The average cost of a 16x38 foot gravel driveway is $1,500. Driveways on the smaller side can cost as little as $300 with a larger and longer driveway costing as much as $60,000.

How much does it cost to crush and run a gravel driveway?

Crush and run is one of the cheapest materials that can be used in a gravel driveway at about $0.40 per square foot. Cost per cubic yard is about $20 and per ton about $28.

How much does a square foot of gravel cost?

On average, a square foot costs about $0.70. Colored gravel tends to be more expensive. Businesses that specialize in selling such materials typically price per cubic yard or per ton. A cubic yard of plain gravel is about $40, and a ton is about $50.

How deep should a gravel driveway be?

The size of the project, including the depth, will be the biggest cost factor. Professionals recommend they be a minimum of 4 inches deep.

How much does a yard of rock pebbles cost?

Rock Pebbles. The base cost per square foot of rock pebbles is about $1.50. A cubic yard of these is about $86 and a ton about $108. If you want a driveway that looks a little less rough around the edges, pebbles, also known as river rocks, are an option. These are smooth and typically have more color variation.

How much does it cost to put gravel in a patio?

The national average price to put in a walkway or patio is about $3,300 with a low end of $800 and a high end of $10,000. Using gravel would fall on the cheaper end of the range.

How much gravel do I need?

The amount of gravel required for a given project is dependent on what the project is. The calculator above can be used to estimate the amount of gravel necessary given a number of factors. Note that the price estimate provided by the calculator is solely an estimate based on the cost of materials.

What is gravel used for?

Gravel is a widely used commercial product that has a number of applications ranging from decorative purposes to large-scale construction, such as roads. Gravel and sand in billions of tons are produced for construction purposes worldwide each year.

Types of gravel

There are many different types of gravel. Generally, gravel is categorized based on the size of the individual rock fragments that make up the gravel, as well as how the gravel is procured or produced.

How many square feet does a ton of #57 stone cover?

Generally speaking, a ton of #57 stone can cover 150 square feet at a depth of two inches.

What is the size of a #57 stone?

The number refers to the size of the pieces, which are created by using a #57 stone. This type of gravel is roughly 1 to 1 1/2 inches in size, or approximately the same size as quarters and nickels. It boasts an angular shape that allows it to lock in place, yet its relatively small size means that it can be moved with ease when necessary.

Is #57 stone cheap?

#57 stone is known for being a very affordable material overall. However, it is important to keep in mind that this is a broad category of material and there are several factors that can influence its specific price.

Is crushed stone a natural resource?

One of the main raw materials used in construction, crushed stone is considered one of the most accessible natural resources on our planet. Its great abundance means it is widely available and relatively inexpensive, and it enjoys widespread use across a range of purposes.

image
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4 5 6 7 8 9