How much does it cost to build a bitumen road?
Hence, total cost for DBM and BC -Rs. 9375000 + Rs. 3300000 i.e 1.27 cr approx. It may be noted that i have considered only the cost of bituminous lay. Continue Reading. The Bituminous layers in a road are -Dense Bituminous Macadam (DBM) and Bituminous Concrete (BC).
How much does it cost to build a road in India?
Without a good road base, ASPHALT, BITUMEN can crack, split and turn into potholes within a few months or in extreme cases, it may even start cracking or sinking as your contractor is rolling it. ... rates are suited to different sites and road base but on most sites it is laid at 0.8 Litres per m2. Prime is ideal for sealing and stabalizing the top layer of loose or porus road base. ...
How much is the cost of asphalt per square meter?
The cost of road contraction may greatly vary depending on a few factors including the road standards, topography, soil conditions, machinery used, the employed machinists’ and workers’ skills and of course the labor costs for a particular project. ... First, calculated all these above mentioned costs individually, andthen go for the unit cost (per square meter). Estimation and …
Why choose statewide bitumen?
Asphalt Road Construction Services Providers in India. Get contact details and address of Asphalt Road Construction Services firms and companies
What is the cost of tar road per km in India?
A bitumen road costs about Rs 27 lakh per kilometre.09-Oct-2017
How much does it cost to build 1km of road in India?
Officials of the National Highways Authority of India (NHAI) estimate the average cost of building fourlane highways at Rs 8-9 crore per km and six-lane highways at around Rs 14 crore per km, inclusive of land costs.
How is road cost calculated?
Road construction unit costs are estimated by dividing the machine rates by the production rates for the various activities involved in road construction. The road construction activities considered here are surveying, clearing and grubbing, excavation, surfacing, and drainage.
How much does it cost to make 1 km of road?
On an average it costs around Rs 10 crore for every one km for a highway of Four Lane & service roads on both sides. It is fifty lakh to 20 crore INR per km in India from districts highway to Six lane national highway.
How is bitumen consumption calculated?
How Much Bitumen Used in Road Construction Per Kilometre? Find out the dimension (Width and thickness) Calculate Volume of Asphalt = (Long * Width * Thickness) m^3. Find out the density of Asphalt (2330 or 2450 Kg/m^3) Calculate the quantity of Asphalt= ( Density* Volume) Kg/MTon.More items...•22-Jul-2020
What is bitumen road?
Bituminous road consist of their surface with bituminous materials which is also called as Asphalt. It is sticky dark viscous liquid obtained from natural deposits like crude petroleum.14-Jun-2019
How is bitumen road made?
Bitumen road construction consists of various steps such as preparation of base course, application of bituminous coat, placement of bituminous mix, rolling and check for quality etc. ... Preparation of the existing base course layer. 2.25-Dec-2010
How much does a road cost?
Activities that affect the normal use of the road carriageway or footpath: Level 1 and Level LV roads - $42.08. Level 2 and Level 2L and Level 3 roads - $84.16.
How do you calculate bituminous and cement concrete road in general?
Roughly 6-7 crore Rupees per Km are required for the construction of cement concrete road. Although the bituminous road requires very little amount somewhat around 30-40 lacs the life of cement concrete road is more. thus it will be economical in the longer run.28-Aug-2021
How much does road construction cost in India?
Bangalore suburb to be $2.9 bn smart city From the outskirts of Bangalore (8th mile) to the Electronics City, an elevated 10 km four-lane highway will be built at a cost of Rs 360 crore.28-Sept-2004
What is the cost of 1 kilometre?
14 CRORE PER KM.24-Nov-2018
What is the cost of RCC construction?
RCC work rate per sqft :- To get a rough idea for the RCC work rate per sq ft, you can get a hint from this formula, however, in general, it is assumed that RCC work rate is 40 to 60 rupees per sq ft, the approx cost for rcc slab is around Rs180 to 200 per square foot, where the cost for steel, labour, shuttering and ...
What is the most important thing to consider when installing a new driveway?
The most important and often under valued item to be considered when installing a new driveway is the road base and compaction. . Without a good road base, ASPHALT, BITUMEN can crack, split and turn into potholes within a few months or in extreme cases, it may even start cracking or sinking as your contractor is rolling it.
When to use primerseal?
Primerseals are an absolute must when asphalting steep driveways as asphalt will shove and crack when being rolled due to the lateral forces of the machinery. The aggregate in the primerseal is rolled throught the bitumen and keys into the base.
Is it better to have a road base free draining or free draining?
Without water during the compaction process the road base will not compact, roller lines and tyre marks will remain no matter how many times you go over it. The road base should be shaped to be free draining where possible. A free draining surface is far better than installing drainage and is also less expensive.
What is prime kerosine?
Prime is a blend of kerosine mixed 50-50 with bitumen to give you a very liquid material that will penatrate and bind together the top layer of the base. Different blends of prime and application rates are suited to different sites and road base but on most sites it is laid at 0.8 Litres per m2.
Is it better to install free draining or prime?
A free draining surface is far better than installing drainage and is also less expensive. The next step is to apply: Primerseal if you have decided to lay asphalt and: Prime if you are going to lay bitumen or coloured bitumen.
What is prime asphalt?
Prime is ideal for sealing and stabalizing the top layer of loose or porus road base. The final step is laying the Bitmen or Asphalt. Asphalt must be laid to a compacted minimum thickness of at least 20mm, anything less and it WILL fail.
Is machine laid asphalt better than hand laid asphalt?
Machine laid asphlat is far better than hand laid so make sure you ask you contractor if a asphalt paver will be used. Machine laid asphalt is smoother and denser and will last years longer than hand laid asphalt, the asphalt paver partially compacts the hot asphalt prior to it being rolled.
Who is Ashish Verma?
Ashish Verma, Associate Professor, the Indian Institute of Science (IISc), had some advice for the BBMP before it takes up the work. “ As white-topping is a capitalintensive project, government agencies should sit together to identify utilities and come out with a longterm arrangements.
Is asphalt cheaper than concrete?
Even though the initial investment is extremely high, experts believe that the concrete roads, with a life cycle of 30 years, will be cheaper in the long run. “Asphalting is way bet ter than the concrete roads but they do not last long due to poor quality of construction.
Enter the dimentions of the area to pave
You can calculate Asphalt / Hot Mix driveway cost and material estimate using our Hot Mix Asphalt Tonnage Calculator.
DISCLAIMER
Actual densities may vary depending on the components of the mix and also vary somewhat between different mixes. But this value is for estimating standard. The tonnage calculation is specific to Asphalt only.
Areas in Sydney for driveway paving
Asphalt Experts Pty Ltd provides paving services throughout Sydney. We cover all metro areas in Sydney as well as outer suburbs of rural NSW.
Asphalt driveways pros and cons
One of the tradeoffs with asphalt is that you should seal it every few years for proper maintenance, while concrete is essentially maintenance-free.