What is the cost of 1kg cake?
Order Chocolate Cake 1 Kg Premium Online, Price Rs. 1749 | FlowerAura.
How do you price a cake?
How much should I charge for my cake?First, estimate how many hours is this cake going to take - 5 hours.Then, calculate the cost of ingredients - $20.Next, determine the labor cost - $20 x 5 = 100.Add utilities cost - $5.Sundry cost (small cost) - $5.Then, calculate the total cost: 20 + 100 + 5 + 5 = $130.More items...•06-Jan-2012
What is the cost of 1 2 kg cake?
Order Chocolate Vanilla 1/2 Kg Cake Online, Price Rs. 649 | FlowerAura.
What is the price of 500g cake?
cake size is 500gm ....More DetailsMaximum Retail Price (inclusive of all taxes): Rs.869Country of Origin / Manufacture / Assembly: India6 more rows
How much should a 6 inch cake cost?
The starting prices of our specialty cakes include three layers of cake and two layers of filling....ROUND CAKES.SIZESERVINGSPRICE6 inch4-6$45.008 inch8-12$55.0010 inch16-20$70.0012 inch30-40$80.001 more row•05-Aug-2021
How much does a 4 layer cake cost?
For tiered cakes, they generally start at $4.50 per serving for 2 tiers and the price increases per tier (by $. 25 per tier, so a 4 tiered cake would be a minimum $4.50 per serving) and for difficulty/design. A 5" + 7" round tiered cake with 26 servings is $120 minimum, plus taxes.04-Dec-2013
What is a 500 gram cake?
A 500 gram cake is a multi-shot aerial firework in which pre-loaded tubes are arranged and fused internally. The “grams” are grams of pyrotechnic composition in the firework.
What is the size of 1 kg cake?
Weight- 1 Kg. Shape- Round. Serves- 10-12 People. Size- 9 inches in Diameter.
What is the price of half kg pineapple cake?
Order Pineapple Cake Online, Price Rs. 499 | FlowerAura.
How much is 2kg cake in Kenya?
Birthday cakes pricelistBirthday CakesFlavor0.5kg2kgVanilla CakeKshs. 1300Kshs. 3600Strawberry CakeKshs. 1300Kshs. 3600Lemon Syrup CakeKshs. 1300Kshs. 360014 more rows
How much does a cake cost in India?
Send Cakes Online To Your Friends and Family With MyFlowerTreeCake TypeDeliveryPriceBlack Forest CakeSame DayRs. 649Red Velvet CakeNext DayRs. 1895Mango CakeNext DayRs. 1295Chocolate Truffle CakeSame DayRs. 7951 more row
What is the price of 1 pound cake?
Compare similar products from other sellers View More₹ 500/ Kilogram₹ 600/ KgPackaging TypeBoxBoxShapeRoundRoundUsage/ApplicationBakeryBakeryCake FlavourChocolate, Chocolate Strawberry-10 more rows