How should I package my apples for shipment?
If you would not like to risk the apples bruising in shipment, try a gift box. For example: An 80 count bushel case contains 80 apples - these apples are slightly larger than those in a 100 count case. Economical packaging of a bushel case does not provide the same protection as a gift box and there is a risk of bruising.
What kind of apples do you like to give as gifts?
Tart Granny Smith apples are favorites of some, but not mine, they keep very well and are a great backpack apple. Galas and ambrosias are as delightful as they sound and make great apple gifts. At times we offer heirloom varieties from the odd looking Gravenstein to the tart Winesap.
Do you offer heirloom apples?
At times we offer heirloom varieties from the odd looking Gravenstein to the tart Winesap. You can select heirloom apples to make a unique apple gift box for that extra special gift. Our apple gifts, are shipped in apple boxes made right here in the Wenatchee Valley of Washington State.
How many apples come in a case?
Apple sizing is designated by count — the number of apples that can be packed in a 40-pound fiberboard carton. The largest packed size is 48, which means there are 48 apples in a box.
What is the best month to buy apples?
While apples are available at the grocery store year-round, they are best eaten when in season: August through December. In-season apples are juicy, crisp, and flavorful.
How much is a box of apples in South Africa?
Producer prices 1 kilo of Apples in South Africa is around $1.05 in Johannesburg and Cape Town, packed and ready for export. The price in ZAR currency is 0.0733425. The prices of apples in South Africa per tonne for the years 2016, 2017, 2018 and 2019 were US$ 39.49, US$ 40.19, US$ 46.07 and US$ 44.44 respectively.
What is the price of 1 kg apple?
However, when the price is 149/- per kg it's clearing stock sale. Fruits are not big enough, they are close to expiry. But when the price is 179/- you get best quality apples bigger tastier fresh. 1 kg wrapped in a groovy recyclable paper cartons covered with plastic sheet.
What is the best apple to eat?
Recommended ApplesFuji Apples.SweeTango® Apples.Honeycrisp Apples.Piñata® Apples.Pink Lady Apples.
What apple is in season right now?
APPLE CHARTVarietyTasteHarvestFujiVery sweet. Firm, crisp, and juicy.Late OctoberGalaSweet with crisp yellow flesh.Early SeptemberGinger GoldSlightly tart and crisp.Mid AugustGold RushSweet and crispLate October33 more rows
What is the market price of apples?
The USDA's retail report showed that the average promotion or advertised price for apples at retail was $1.17 per pound in 2020, and that number increased by 5% to $1.23 per pound in 2021.
How much does a ton of apples cost?
Prices may currently range for fresh market: $200 to $300 per ton, peelers; $150 to $155, and juicers; $120 to $125. Use of return prices for apples is to calculate ranging analysis for different yields and price.
How much does fresh apples cost?
U.S. retail price of apples 1995-2017 The average retail price of red delicious apples has risen over the past number of years. The retail price of red delicious apples was around 1.32 U.S. dollars per pound in the United States in 2017, up from about 0.82 U.S. dollars per pound in 2000.
How many apples make a kilo bag?
Description. 1 kg is approximately 5 apples.
How much does an apple cost 2022?
Current iPhones, comparedModelStarting priceRelease dateiPhone SE$429March 2022iPhone 11$499September 2019iPhone 12 Mini$599November 2020iPhone 12$699October 20204 more rows
How much do apples cost in China?
Food prices from our Cost of Living SectionMarketsEditApples (1 lb)5.71¥Banana (1 lb)4.59¥Oranges (1 lb)5.26¥Tomato (1 lb)3.92¥10 more rows
How many apples are in an 80 count case?
The higher the count, the smaller the apple. For example: An 80 count bushel case contains 80 apples - these apples are slightly larger than those in a 100 count case. Economical packaging of a bushel case does not provide the same protection as a gift box and there is a risk of bruising.
Where are honeycrisp apples grown?
Kids love the taste even more than the adults. Developed in 1991 at the University of Minnesota.
Hale Groves Orchard Apples
Hale Grove’s sweet, crispy, large orchard apples are handpicked at their peak and are bursting with lasting flavor. Enjoy our customer favorite, Orchard Apples, shipped fresh off the tree so that you can enjoy this delicious variety at its peak of perfection. Shipping apples fresh is our guarantee.
Apple Nutrition
Apples are one of the healthiest gifts. One large apple contains 130 calories, 0 grams of fat, cholesterol or sodium, 34 grams of carbohydrates and 5 grams of dietary fiber. Eating one apple provides 20% of the recommended daily amount of fiber and 7% of recommended potassium for the day.
Apple Gift Baskets
Apple gift baskets are always a welcome edible gift that everyone will enjoy. We ensure that our customers receive only the freshest fruit. Send premium apple gifts for anniversaries, birthdays, new homes, holidays, or to students and teachers to show you are thinking of them. Shop apples gifts below:
Fresh Apple Delivery
At Hale Groves, we guarantee that our customers will receive the freshest orchard apple fruit box. When you buy apples online from Hale, they will arrive freshly picked from the fields, because we do not use any long-term storage or freeze any of our apples for later use.
Great Right Now Fruit
Rainier Organic Honeycrisp Apples 4ct, approx. 2lb Their is a recommended product for this product, the next focus state will be on recommended product card.
Shop By
If you're looking for a fruit delivery service, FreshDirect has got you covered from apples to bananas to citrus. We work directly with farms to bring you fresh fruit delivery that's all about deliciousness and variety.