Receiving Helpdesk

asphalt millings driveway cost estimator

by Mr. Delmer Halvorson Published 4 years ago Updated 3 years ago

Asphalt millings cost by project

Size and use Material prices Total installed cost
10x20 Driveway (1-car) $30 – $80 $400 – $1,000
20x20 Driveway (2-car) $60 – $160 $800 – $2,000
16x38 Driveway (2-car) $90 – $240 $1,200 – $3,000
30x30 Driveway (3-car) $130 – $360 $1,800 – $4,500
May 1 2022

Asphalt millings for a 2-car driveway costs $60 to $240 without installation. A recycled asphalt driveway costs $2 to $5 per square foot or $1,200 to $3,600 installed.
...
Recycled asphalt cost.
UnitMaterial prices
Per ton$10 – $20
Per cubic yard$12 – $32
Per square foot*$0.15 – $0.40

Full Answer

How to harden asphalt millings?

How to Harden Asphalt Millings

  • Guide To Hardening Asphalt Millings. When paving using traditional asphalt, the installation involves a “hot mix” of asphalt which is spread using special equipment.
  • Benefits Of Using Recycled Asphalt Millings. ...
  • Contact Dirt Connections For More Information About Asphalt Millings. ...

How much do asphalt millings cost per square?

How Much Do Asphalt Millings Cost Per Square. ... May 01 2021· Asphalt cost per square foot $2 $4 Asphalt cost per ton $90 $150 Another important factor in determining the amount of material required is the thickness of the driveway For residential driveways 2 to 3 inches of asphalt is usually adequate .

How much does it cost to Mill asphalt?

Recycled asphalt millings cost $12 to $32 per yard or $10 to $20 per ton. Asphalt millings for a 2-car driveway costs $60 to $240 without installation. A recycled asphalt driveway costs $2 to $5 per square foot or $1,200 to $3,600 installed. Crushed asphalt prices depend on quality. *Based on a 4-inch depth. All prices not including installation.

How much does it cost to build an asphalt driveway?

The price can rise or fall depending on many factors including location, quality of material, depth of material required, and the size of your drive. Asphalt driveway installation pricing across the country can be anywhere from $1,500 to $10,000, but most spend $4,000 to $8,000.

What is asphalt milling?

How much does a ton of asphalt cost?

How much does it cost to recycle asphalt?

How thick is a ton of asphalt?

What is recycled asphalt used for?

How much does it cost to build a tennis court?

Can you recycle asphalt?

See more

About this website

How much does 1 ton of asphalt millings cover?

80 square feetOne ton of asphalt millings covers 80 square feet at a few inches thick. A ton costs between $7 and $60, depending on the amount of recycled asphalt pavement in the mixture.

How many square feet will a ton of asphalt millings cover?

Calculate Asphalt MillingsResultCoverage (Square feet)400sq ftAmount +15% compression3.42tonPrices for Asphalt MillingsOrder Asphalt Millings4 more rows

How well do asphalt millings hold up?

Durability: All forms of recycled asphalt, including asphalt millings, hold up well under harsh conditions like heavy rain and snowfall. They just have the capacity to endure more wear and tear than gravel, which can shift or move depending on the conditions.

How much area does a ton of millings cover?

Calculate Asphalt MillingsCoverage (Square feet)400sq ftVolume (Cubic yards)2.5cu ydEstimated amount (Pounds)5,951lbEstimated amount (Tons)2.98tonAmount +15% compression3.42ton2 more rows

How do you prepare a driveway for asphalt millings?

1:0510:15Tips for Using asphalt millings for driveways and parking lots - YouTubeYouTubeStart of suggested clipEnd of suggested clipWe recommend three to five inches of screen to recycle milling spread over a good solid well-drainedMoreWe recommend three to five inches of screen to recycle milling spread over a good solid well-drained base a good driver can dump and spread the millions in the desired depth you want reducing.

Will asphalt millings wash away?

Grading works - just don't over do it. Grade a crown into it, so water drains to the sides. Asphalt does wash - just not as bad in lighter rains. But, in heavy down pours, if it runs down hill, it'll wash - that's why you need a crown to get it the rain off to the sides quicker.

Do asphalt millings need a base?

Once your space is clear and graded, you must create a solid base for your millings. Compact the area with a drum roller compactor to ensure that there are no pockets of air or unstable soil in your foundation. Next, you must apply a layer of crushed rock or riprap.

Do asphalt millings need to be sealed?

Yes, you can. But this is not something that you can do on your own. Sealing asphalt millings requires a sealcoat spray system, so we recommend that you hire a contractor to seal the driveway for you.

Can you put asphalt millings on top of gravel?

Gravel driveways are also more difficult to plow and are prone to getting ruts. In the summer, driving on gravel can stir up dust and debris. For these reasons, our contractors often recommend asphalt millings over gravel.

How many tons of asphalt millings fit in a dump truck?

Super Dumps are capable of hauling payloads from 19 to 26 tons, if you can properly distribute the loads to each axle. A typical tandem dump truck is limited to about a 13-ton payload in accordance with federal bridge law. Increased truck capacity is important when directly unloading into the asphalt paver.

Which is better crushed concrete or crushed asphalt?

If you are thinking of using either material, both will work well for you. Ultimately, we recommend crushed asphalt over crushed concrete.

How many yards are in a ton?

Ton Register to Cubic Yard Conversion TableTon Register [ton Reg]Cubic Yard [yd^3]1 ton reg3.7037037037 yd^32 ton reg7.4074074074 yd^33 ton reg11.1111111111 yd^35 ton reg18.5185185185 yd^37 more rows

How much does a ton of asphalt millings cost? - AskingLot.com

Recycled Asphalt Cost (Also Known as Asphalt Millings) The cost is typically between $7-$15 per ton depending on recycling company and percentage of recycled asphalt but can fluctuate to about $60. New asphalt can cost $100-$200 per ton.

How much does a ton of asphalt millings cover? - AskingLot.com

Click to see full answer. Also asked, how much does a ton of recycled asphalt cover? Asphalt Millings Cost Per Ton Recycled asphalt is typically sold by the ton.One ton of asphalt millings covers 80 square feet at a few inches thick. A ton costs between $7 and $60, depending on the amount of recycled asphalt pavement in the mixture. The fewer recycled materials the more expensive the mix.

Asphalt Calculator - Asphalt Driveway Cost Calculator

Use this asphalt calculator that supports you to measure out the amount of asphalt you’ll need to complete any project. As asphalt pavement material is very precisely engineered, therefore it will let you calculate the total amount of crushed stone, thickness, dirt that needs to be removed, area, volume, and Total cost of asphalt according to weight.

Uses of Asphalt Millings

Asphalt millings can prove to be very useful in a residential setting. They are recyclables that you can use to line different parts of your home. The appearance of asphalt millings is also something you can take advantage of.

Asphalt Millings vs. New Asphalt

Asphalt surfaces can be positive additions to your property, but which type should you choose? Is using asphalt millings okay or should you go use new asphalt?

Related Questions

Because asphalt millings are recycled materials, some might assume that they won’t last long. You should know that longevity is not an issue for them.

How much does stamped asphalt cost?

Colored or stamped asphalt costs $5 to $15 per square foot for a new driveway or replacement, or $3 to $8 per square foot for resurfacing the top layer. A 20x20 stamped asphalt driveway costs $2,400 to $6,000. Decorative patterns are sealcoated, which colors and protects the surface.

How much does it cost to repave an asphalt driveway?

The average cost to repave an asphalt driveway is $4 to $10 per square foot with a new gravel base or $3 to $7 per square foot with an existing base. Repaving a 2-car (20’x20’) asphalt driveway costs $1,600 to $4,000 on average. Repaving includes removing and hauling away the existing asphalt.

How thick should a driveway be?

A new residential driveway needs 3 to 5 inches of asphalt over 4 to 8 inches of rock-base foundation to withstand temperature changes and last 20+ years. Some companies recommend a 2" thickness to save $0.50 to $1 per square foot, but won't provide a warranty due to deterioration risks.

How long does asphalt last?

An asphalt driveway lasts 15 to 30 years and requires sealcoating every 3 to 5 years. Boosts curb appeal and resale value. A new asphalt driveway needs an asphalt layer 3" to 5" thick to last. Resurfacing only the top layer or asphalt overlay costs $1 to $3 per square foot.

How much does it cost to lay asphalt over concrete?

Laying new asphalt over a concrete driveway costs $1 to $3 per square foot. Contractors fill cracks with concrete-repair caulk before paving. Resurfacing concrete with asphalt is cheaper than replacing concrete. However, special preparation is required to stabilize the concrete and prevent cracks.

How much does it cost to pave a road?

Cost to pave an asphalt road. The average cost to pave a private one-lane asphalt road is $35 to $85 per linear foot. Paving a two-lane (24'-wide) asphalt road costs $70 to $170 per linear foot or $370,000 to $900,000 per mile. Blacktop road construction costs more than driveways because roads need 5" to 11" thick asphalt.

How much does it cost to install asphalt curbs?

Asphalt curbing costs $3 to $6 per linear foot to install. Adding asphalt curbing to a 400-square-foot driveway costs $120 to $240. Repairing or replacing asphalt curbs costs $8 to $15 per linear foot on average. Total costs depend on curb thickness, styles, and labor.

How much does it cost to install asphalt?

Asphalt paving material usually costs $40-80 a ton. One ton will cover 30 to 80 square feet. A residential driveway averages 9-24 square feet. Other materials are needed for asphalt driveway installation as well, and will affect the final cost.

How much does a paver driveway cost?

They offer a wide variety of designs, shapes, sizes, and colors. A paver driveway will cost between $13-15 per square foot. A poured concrete driveway ranges from $7-9 per sq ft.

What is the most expensive option to have a driveway removed?

Repaving. Repaving your driveway requires removing the old driveway completely. This is the most expensive option, because you will be paying to have the old driveway removed and a new driveway installed. This is of course the most expensive option, but a paved driveway has a lifespan.

What is resurfacing a driveway?

Resurfacing is the middle ground of driveway repair. It’s also known as asphalt overlay. In many cases, this can repair significant asphalt cracks. Existing asphalt is covered with a new layer of asphalt, in a process similar to the original driveway.

Why does asphalt crack?

Over time, the heat from the sun’s rays will begin to break down the materials in the asphalt and remove moisture. As the asphalt weakens due to the sun, cracks begin to form.

How long can you drive on a driveway after it's installed?

You won’t be able to drive on our driveway for 3-5 days after it’s installed. You’ll need to avoid parking on the driveway for the first 14 days, particularly in the hot part of the day.

What is the cheapest driveway?

A gravel driveway is the cheapest option if you need a new driveway, at $1-3 per sq ft. It matches with any style of home. Classic gray gravel is well suited to a winding country drive. White gravel provides a modern look.

What is asphalt milling?

Asphalt millings are recycled asphalt, milled, heated and reused in various residential projects. Recyclers crush and reuse asphalt to pave driveways, patios, sports courts and parking lots. They spread, then compact the pieces to create a smooth surface. Not only is it more cost-effective, but it's also more environmentally friendly ...

How much does a ton of asphalt cost?

One ton of asphalt millings covers 80 square feet at a few inches thick. A ton costs between $7 and $60, depending on the amount of recycled asphalt pavement in the mixture. The fewer recycled materials the more expensive the mix.

How much does it cost to recycle asphalt?

The cost of recycled asphalt ranges from $7 to $60 per ton depending on geographic location and the percentage of recycled material in the mixture. Homeowners typically spend between $55 and $460 for asphalt millings to pave a standard-sized double driveway. That cost does not include installation labor and materials.

How thick is a ton of asphalt?

A ton of asphalt millings typically covers about 80 square feet at 3 to 4 inches thick.

What is recycled asphalt used for?

Recycled asphalt can be used in a variety of residential and commercial applications. It's a good alternative for driveways, patios, walkways, basketball and tennis courts, playgrounds and small parking areas.

How much does it cost to build a tennis court?

A 78 by 36-foot tennis court requires 35 tons of recycled asphalt at an average cost of $702. The cost to build a basketball court averages $35,000. Part of that cost includes the cost of materials like asphalt. Using recycled asphalt instead of virgin materials can lower the material cost.

Can you recycle asphalt?

Yes, 81 percent of asphalt that's removed from roads and parking lots is currently recycled. Homeowners who want to replace existing asphalt surfaces can recycle the material. A contractor can help get used asphalt to the proper facility, or homeowners can consult their local solid waste management district.

Driveway Costs

A new driveway can add some curb appeal and more. It comes with a cost and a commitment for a few days to get the project done. A driveway costs between $1,700 to $7,000 for materials and averages $4,500. Expect to pay between $2 and $15 per square foot for materials and installation.

Driveway Cost Per Square Foot

The cost of a driveway will depend upon the condition of your current driveway, its size and the material you want to use. Gravel is the cheapest material to use at just $1 to $3 per square foot while a heated driveway is the most expensive at $12 to $18 per square foot.

Driveway Cost by Material

A gravel driveway is the cheapest way to go and it’ll last more than 100 years with regular maintenance. But it’s not attractive to every homeowner and tends to kick up dust on vehicles. Concrete driveways remain a low-cost option because they come in slightly cheaper than an asphalt driveway and often require less maintenance.

Driveway Construction Cost

Building a driveway will cost around $3 to $12 on average, depending upon the size of the driveway and the selected material. Expect to pay as much in labor as you do for materials. Labor costs can increase if the driveway needs leveling, too.

When to Build a Driveway

Depending upon your climate, summer is likely the best time to build a driveway. Plan when there are a few clear days of moderate temperatures. Installing an asphalt driveway is dirty work and you need a few days of clear skies to get it done.

Frequently Asked Questions (FAQs)

Gravel is by far the cheapest driveway material and one of the longest-lasting materials with a lifespan of 100 years. It still needs regular maintenance and dust suppression.

What is asphalt milling?

Asphalt millings are recycled asphalt, milled, heated and reused in various residential projects. Recyclers crush and reuse asphalt to pave driveways, patios, sports courts and parking lots. They spread, then compact the pieces to create a smooth surface. Not only is it more cost-effective, but it's also more environmentally friendly ...

How much does a ton of asphalt cost?

One ton of asphalt millings covers 80 square feet at a few inches thick. A ton costs between $7 and $60, depending on the amount of recycled asphalt pavement in the mixture. The fewer recycled materials the more expensive the mix.

How much does it cost to recycle asphalt?

The cost of recycled asphalt ranges from $7 to $60 per ton depending on geographic location and the percentage of recycled material in the mixture. Homeowners typically spend between $55 and $460 for asphalt millings to pave a standard-sized double driveway. That cost does not include installation labor and materials.

How thick is a ton of asphalt?

A ton of asphalt millings typically covers about 80 square feet at 3 to 4 inches thick.

What is recycled asphalt used for?

Recycled asphalt can be used in a variety of residential and commercial applications. It's a good alternative for driveways, patios, walkways, basketball and tennis courts, playgrounds and small parking areas.

How much does it cost to build a tennis court?

A 78 by 36-foot tennis court requires 35 tons of recycled asphalt at an average cost of $702. The cost to build a basketball court averages $35,000. Part of that cost includes the cost of materials like asphalt. Using recycled asphalt instead of virgin materials can lower the material cost.

Can you recycle asphalt?

Yes, 81 percent of asphalt that's removed from roads and parking lots is currently recycled. Homeowners who want to replace existing asphalt surfaces can recycle the material. A contractor can help get used asphalt to the proper facility, or homeowners can consult their local solid waste management district.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4 5 6 7 8 9