Asphalt Curb and Gutter Costs
Item | Unit Cost | Line Cost |
Asphaltic curb: prepare and form, pour f ... | $1.92 | $384 |
Upgrade (size): additional cost for 8" t ... | $1.04 | $208 |
Upgrade (gutter): additional cost for gu ... | $1.79 | $358 |
Material Cost | $4.75 | $950 |
Full Answer
How much does asphalt cost per square foot?
Asphalt cost: $4.00 per square foot. This can vary depending on how thick it’s applied and the region in which you live. Special features: The calculator above assumes the cost of a Chip Seal top coat, stamped surface or color asphalt at $4.00 per square foot. This is probably a tad on the high side, but is within range.
What is the current price of asphalt?
Asphalt prices. Asphalt prices are $40 to $80 per ton on average or $0.75 to $2.00 per square foot.Asphalt materials for a 2-car (24’x24’) driveway cost $600 to $1,100.Asphalt prices depend on the quality, volume, delivery fees, and if it's hot-mix, cold-mix, porous, recycled, or crushed.
How much does it cost to lay asphalt?
They have a range of associated costs, depending on the asphalt type, dirt or soil you are paving over, and your driveway’s slope. Asphalt costs between $1 and $5 a square foot for the material uninstalled, with installation costing another $4 - $13 /sq.ft. if the conditions are favorable.
How much does it cost to replace an asphalt driveway?
Asphalt Driveway Replacement vs. Resurfacing. Asphalt resurfacing costs $3 to $7 per square foot compared to $8 to $15 per square foot for replacing.The ideal choice depends on the condition of your existing driveway. If your driveway is in relatively good condition with no potholes, resurfacing can save you $5 to $8 per square foot.If it’s more than 15 years old or in poor shape ...
What is asphalt curbing?
Asphalt berms, also known as curbs, are small hills or curved walls of asphalt that establish a boundary to your asphalt and provide a direction for runoff, so rain and ice don't accumulate all-around your property. An asphalt berm is normally 6 to 8 inches tall and normally shaped like a loaf of bread.
How much does it cost to asphalt a top driveway?
Type of Driveway Material Cost Per Square FootDriveway Material Cost Per Square Foot EstimateConcrete$3 - $18Asphalt/Blacktop$7 - $13Gravel$1 - $3Chip Seal$2 - $56 more rows•Mar 29, 2022
How do you build a asphalt curb?
1:414:13Asphalt Curb - St Louis Paving Inc - YouTubeYouTubeStart of suggested clipEnd of suggested clipIt is important to make sure that the base is as level and even as possible otherwise the curb laidMoreIt is important to make sure that the base is as level and even as possible otherwise the curb laid on top of it will be wavy. And uneven the mix is then compacted. Usually with a plate compactor.
What is the difference between asphalt and blacktop?
Blacktop is heated to approximately 150 degrees celsius, whereas asphalt is only heated to 120 degrees celsius. Asphalt is has a higher bitumen content and for that reason is less porous and more resilient to wear and tear from high traffic and thus is the preferred choice for major highways.
Is concrete cheaper than asphalt?
Because the substance used to create asphalt is less expensive than cement, asphalt driveways are usually 30% to 45% less expensive than concrete. Curing Time - Asphalt driveways can be completed faster than concrete driveways, which is the reason it is used almost exclusively for road construction.
Why is asphalt so expensive?
Unfortunately, thanks to the unstable economy, sulphur fuel regulations, trade restrictions and the promise of more tariffs, construction industry experts predict the cost for raw materials like asphalt and concrete will skyrocket in the coming year.
Can you use cold patch to make a curb?
But, some companies are selling it as a ramp construction material. The idea is to buy some of this cold asphalt patch material and then carefully form it into a ramp shape. If all goes well, the result will be a nice curb ramp.
How do you keep water from running down your driveway?
The best way to divert runoff water away from your driveway is to install a French drain or swale. This drain will intercept the water that runs toward your driveway and channel it downhill. With a well-constructed drain, you can stop your driveway from being flooded with runoff.
How do you remove asphalt curb?
Asphalt driveway removal can be accomplished using a jackhammer to break up the asphalt or even a circular saw to cut the driveway into small pieces. The best way to remove asphalt, however, is with a larger piece of equipment, such as a Caterpillar 303 excavator from a rental center.
Will rain hurt a new asphalt driveway?
When rain comes into contact with fresh asphalt, it causes the oil to rise to the surface which can affect the curing time and the finished product. If asphalt is paved while it's raining, it can reduce the overall quality of the asphalt. Rain also jeopardizes the stability of the subsoil.
Is blacktop stronger than asphalt?
Blacktop is typically going to be more durable than asphalt over time. This durability is because of the creation process that includes higher temperatures, making it a more bendable surface that can be resealed rather than suffer harsh cracks and potholes as easily.
What is the best grade of asphalt?
There are three different grades available in asphalt. The grades available are I-2, also known as base; I-5, known as top ;and the I-4 or commercial top grades.
How much does asphalt cost per ton?
Asphalt cost per ton. Asphalt costs $40 to $80 per ton on average. Asphalt prices vary depending on the mix and material ingredients. One ton of asphalt covers 30 to 80 square feet. A 2-car driveway needs 7.5 to 18 tons of asphalt, depending on the thickness. Asphalt cost per ton by material - chart.
How much does it cost to haul asphalt?
A bulk truckload of asphalt costs $500 to $1,800, including delivery fees. Tandem trucks carry 13 to 20 tons of asphalt that cover 550 to 850 square feet with a layer 3 to 5 inches thick. Prices vary according to the asphalt-delivery distance.
How much does it cost to rent an asphalt paving machine?
Renting an asphalt paving machine costs $750 to $3,600 per day on average. Asphalt roller rental costs $120 to $700 per day for ride-on compactors 3 to 4-foot wide. Renting asphalt paving machinery sometimes requires a commercial driver’s license and additional training.
How much does a 50 lb bag of asphalt cost?
A 50 lb. bag of cold-patch asphalt costs $8 to $20 and covers 5 to 7 square feet at a 1" depth. Cold-patch asphalt is the only DIY-friendly option that cures by compaction alone.
How many tons of asphalt is in a cubic yard?
There are typically 2 tons in 1 cubic yard, depending on the mixture's density. A cubic yard covers 65 to 110 square feet with an asphalt layer 3 to 5 inches deep.
What is the difference between asphalt and blacktop?
The terms “asphalt” and “blacktop” are slightly different. Highway pavers use asphalt, which contains less stone than real blacktop. Blacktops are used for residential areas with less traffic, are easier to repair, and more durable than asphalt.
How Much Does an Asphalt Driveway Cost?
The average cost for an asphalt driveway is $4,996, but that will vary depending on several factors, including the size of your driveway, how deep of a layer of asphalt you want for your driveway, and even the type of asphalt.
Cost Estimator by Driveway Size
The size of your driveway is the biggest factor in determining the cost of your asphalt driveway. Expect to be charged at least $3,258 for an average-sized driveway at an average price. Sometimes the costs of labor will be added, sometimes they are included. Here we’ll break down the costs by square foot, ton, and labor hours.
Other Factors Affecting Cost
Your final bill for your asphalt driveway is going to depend on a lot of factors, including the depth of your asphalt layer, any decorative (stamped asphalt) or extraordinary (heated driveway) features, and the cost of substrate.
Services Often Bundled With Asphalt Driveways
Other outdoor services are often bundled with the installation of an asphalt driveway. Most of these additional services (tree removal or land grading, for example) involve preparing the land for your driveway.
Costs of a DIY Asphalt Driveway
You may be tempted to install your own asphalt driveway. Resist the temptation. This is going to be an enormous project. But if you think you’d like to DIY your asphalt driveway, we’ll outline the pros and cons as well as costs and materials required.
Conclusion
An asphalt driveway will cost you anywhere from $3,086 to $7,912, with an average cost of $4,996. Note that the price of any add-on services will increase your final bill.
About Us
LawnStarter is a startup making lawn care easy affordable and reliable. Follow this blog to stay tuned with what you need to keep your lawn in tip-top shape year-round.
How much does asphalt cost per ton?
It costs between $100 to $200 per ton. Cold mix asphalt costs $10 to $50 per bag, but it can be used only for temporary repairs. Cold mix shouldn’t be used for a whole driveway because it doesn’t last more than one or two seasons. Advertisement.
How much does recycled asphalt cost?
Recycled asphalt costs between $10 to $20 per ton, compared to $100 to $200 per ton for brand-new asphalt. Using recycled asphalt can save you $675 to $1,350 on driveway materials if it’s available in your area. Sometimes an installer can mill the old material onsite, cutting down on transporting supplies to your home.
How long does an asphalt driveway last?
Most asphalt driveways last up to 20 years. If your driveway is past its prime and showing its age, it’s time for a replacement. To completely resolve asphalt driveway issues, a replacement is the way to go.
How much does it cost to seal asphalt?
Asphalt sealing typically costs $3 to $7 per square foot. This top coat costs less because it’s a thin layer on top of an existing surface. Asphalt sealant costs about $500 and should be done at least 6 months after the top coat. It provides a layer of protection to avoid cracking and environmental damage. An asphalt driveway requires regular maintenance, and sealing is recommended every 3 to 5 years. Any cracks or fissures should be patched up and remedied immediately.
How many square feet does a ton of concrete cover?
One ton can cover about 40 to 80 square feet, and the total amount needed depends on the thickness of the layers. A driveway 2 inches thick can run 80 square feet per ton, and a 4-inch-thick driveway can run 40 square feet per ton. An average driveway will need 7.5 to 15 tons.
How much does a heated driveway cost?
A heated driveway usually costs $12 to $25 per square foot, depending on whether it’s new or a replacement. For the average home, the cost will be between $7,200 to $15,000.
How much does it cost to excavate a driveway?
Excavating land can cost between $1,500 to $5,100, depending on the number of cubic feet that needs to be moved. Grading, or leveling the area to make your driveway smooth and well-drained, costs between $5 and $10 per square foot for professional graders, but steep driveways may cost more.
What is asphalt curb machine?
Asphalt curb machines use interchangeable molds to create different styles of curbing. The different molds can produce asphalt curbs with flat tops, rounded tops, and more. This allows you to choose the style you like the most during the curb installation process.
Why do engineers use curbs in parking lots?
They’re also used to protect landscape islands within a parking lot. In addition to protecting the landscaping, the curb prevents landscape material from washing out onto the asphalt parking lot during heavy rains.
Does asphalt need to be backfilled?
There’s no base support, known as “footing,” of any kind with an asphalt curb. Consequently, an asphalt curb needs to be backfilled with dirt behind it to give it support. An asphalt curb that is not backfilled will crack and break when hit by the weight of a car or a snowplow.
Is asphalt curbing stronger than concrete?
Asphalt curb is substantially less expensive than concrete curb. However, asphalt curbs aren’t nearly as strong as concrete curbs. Therefore, if the curb you are installing is going to take any force at all from anything heavy, you should use concrete curbing. If the curb is only going to take the force of water or landscape material ...
Is asphalt curb sufficient?
If the curb is only going to take the force of water or landscape material from a parking lot island, asphalt curb is sufficient. This is probably far more detail about curbing than you ever wanted to know.
Cost of Installing Concrete Landscape Curbing
How much does landscape curbing cost? The average cost of installing concrete landscape curbing is between $5-6 per foot. Learn more about the factors that impact the cost in this article.
Concrete Curb Installation
Cost estimate takes into account the price of curb and gutter installation. Price includes site preparation, 6 inch concrete curbing, and cleanup. Excludes demolition of existing curb, granite curbing, landscaping repairs, fuel surchages, or sidewalk construction.
Concrete Curb Installation
This estimated cost includes curb and gutter installation labor. Price estimate includes site preparation, 6 inch concrete curbing, and cleanup. Items excluded: demolition of existing curb, granite curbing, landscaping repairs, fuel surchages, or sidewalk construction.
Landscape Curbing Installation
Estimate includes labor. Cost takes into account ground prepration, material for curbing, and cleanup. Excludes fuel surcharges, landscaping services, or asphalt curbing.
Concrete Curb Installation
Price includes labor for curb and gutter installation. Items included: site preparation, 6 inch concrete curbing, and cleanup. Cost does not take into account demolition of existing curb, granite curbing, landscaping repairs, fuel surchages, or sidewalk construction.
Landscape Curbing Installation
Price quote includes installing landscape curbing. It includes ground prepration, material for curbing, and cleanup too. Excludes fuel surcharges, landscaping services, or asphalt curbing.
Concrete Curb Installation
Labor for curb and gutter installation is included in the price. Accounts for cost of site preparation, 6 inch concrete curbing, and cleanup Cost does not account for demolition of existing curb, granite curbing, landscaping repairs, fuel surchages, or sidewalk construction.
Asphalt calculator formula
Based on the measurements you provide for required length, width and thickness, the calculator first works out the area and volume of the hot asphalt mix required using the below formulas:
Calculation examples
Imagine I want to pave over an area measuring 20 feet by 4 feet to a thickness of 6 inches using standard asphalt (140 lb/ft³) and costing $150 per US short ton.
What if my measurements are in different units?
The best thing about our asphalt calculator is that it takes care of this for you.
What is concrete curbing?
Concrete curbing comes in pre-formed concrete blocks that join like bricks. There is concrete curbing that is molded and poured around your garden or flowerbed using an extrusion process.
How much does it cost to pour concrete?
Labor costs for poured-concrete landscape curbing generally average $5 to $13 per square foot.