Receiving Helpdesk

asphalt cost per ton

by Keenan Deckow Published 3 years ago Updated 3 years ago

Asphalt costs $40 to $80 per ton on average. Asphalt prices vary depending on the mix and material ingredients. One ton of asphalt covers 30 to 80 square feet. A 2-car driveway needs 7.5 to 18 tons of asphalt, depending on the thickness.

Full Answer

How much does a ton of hot asphalt cost?

08/03/2020 · Consequently, how much is a ton of asphalt cost? In terms of bulk price, asphalt is priced by the ton. One ton of asphalt covers about 80 square feet with 2 inches of material or 160 square feet with 1 inch of material. Current wholesale pricing of bulk base-grade asphalt is $70-$80 per ton; top-layer grade is $75-$85 per ton.

How much does asphalt cost in Washington State?

Asphalt price adjustments for contracts that include the Asphalt Price Adjustment monthly index special provision dated September 2008 or later will use these monthly values. Click here for the: ASPHALT PRICE ADJUSTMENT SPECIFICATION Posting Date $/Ton Asphalt February 7, 2022 $567.50 January 3, 2022 $567.50 December 6, 2021 $567.50

How much does it cost to put asphalt on a driveway?

At $85 per ton for hot-mix asphalt, the asphalt will cost 30 times $85, or $2,550. Once labor costs, equipment costs, and grading and fill dirt costs are considered, it is safe to say that you should set aside at least $5,500 for this new driveway. Compare asphalt to gravel driveway or concrete driveway costs.

How much does a bulk truckload of asphalt cost?

26/11/2021 · Cost by the Ton. Some companies may add on the cost of asphalt. This charge is usually calculated by the ton. Here is your typical price range: Low Price: $92.5 per ton; Average Price: $121 per ton; High Price: $150 per ton; Cost by Labor Hours. Though not as common, some companies will charge an additional rate for labor costs.

What is the price of a ton of asphalt?

Asphalt prices are $40 to $80 per ton on average or $0.75 to $2.00 per square foot. Asphalt materials for a 2-car (24'x24') driveway cost $600 to $1,100. Asphalt prices depend on the quality, volume, delivery fees, and if it's hot-mix, cold-mix, porous, recycled, or crushed.17-Dec-2020

How do you calculate cost of asphalt?

To determine the total asphalt cost for your project, all you need to do is to multiply the total asphalt weight required by the cost per weight of the asphalt you are purchasing.15-Dec-2021

How much does black top cost?

Blacktop Driveway Cost by GradeAsphalt GradeAverage Cost per Sq.Ft. (Material Only)Base I-2$1 - $2/sq.ft.Top I-5$1 - $4/sq.ft.Commercial top I-4$3 - $5/sq.ft.02-Jan-2022

Which is cheaper concrete or asphalt?

The cost of an asphalt driveway is typically cheaper than concrete, costing $2.00 – $4.00 per square foot. Asphalt prices tend to fluctuate with fluctuations in crude oil prices. In contrast, a concrete driveway costs between $4.00 – $6.00 per square foot for a standard installation.13-Jun-2018

How many square meters is a ton of asphalt?

24 SqMOne ton of asphalt covers: 2” or 50.8 mm thick = 24 SqM.

Can you put asphalt over concrete?

It is safe to pave asphalt over concrete. Concrete is a great base material because it is stable and allows for excellent compaction of the asphalt above. In fact, many miles of concrete roads are paved over with asphalt every year.24-Jun-2014

Is 2 inches of asphalt enough for a driveway?

Residential driveways typically use 2 to 3 inches of asphalt with 3 being suitable for occasional large trucks or heavy equipment. Underneath the asphalt you should have 6 to 8 inches of granular base aggregate. Underneath this you have soil.25-Feb-2019

Is asphalt the same as blacktop?

The materials that are used to make blacktop and asphalt are the same. Both are made from two ingredients: bitumen and crushed stone. The difference lies in how those ingredients are combined to make the final product.

How do I make my own asphalt?

2:525:02How to make asphalt ? - YouTubeYouTubeStart of suggested clipEnd of suggested clipBut generally these are the four ingredients sand stone dust 5 to 10 millimeter stone. And ten toMoreBut generally these are the four ingredients sand stone dust 5 to 10 millimeter stone. And ten to fourteen millimeter stone.

What is the cheapest way to do a driveway?

Gravel and Stone Driveways A gravel driveway is by far the cheapest and quickest to install, especially if the existing driveway sub-base is sound.

Can you asphalt your own driveway?

Making your own asphalt driveway is hard work, and not a job for one person. If you have friends who will help you, it is possible to save a lot of money by doing your own driveway, even after the cost of rental equipment is factored in.

Are pavers more expensive than asphalt?

Asphalt is cheaper than pavers in up-front installation costs. Pavers are lower maintenance and generally have a longer lifespan. You have more design and visual variety options with pavers.06-Mar-2017

How much does asphalt cost per ton?

What is the average cost for hot asphalt per ton? The average price of good quality asphalt is $85 to $150 per ton.

How much does asphalt weigh?

NAPA estimates an average asphalt density of 145 pounds per cubic foot, or 3,915 pounds per cubic yard. For example, if your calculated volume is 25 cubic yards, multiplying 25 by 3,915 will give you an asphalt weight per cubic yard of 97,875 pounds, or about 49 tons. Similar Asks.

How much does it cost to install asphalt driveways?

Asphalt driveway installation pricing across the country can be anywhere from $1,500 to $10,000, but most spend $4,000 to $8,000. The amount varies depending on such factors as the cost of labor and the general difference between pricing in different states. The amount of differing figures can be overwhelming.

Does a bigger driveway cost more?

A bigger driveway will inevitably cost more, even if you opt for a lower grade of asphalt. The length is one thing, but don’t forget that the size of a drive often includes how wide it is. Those who need to have parking space for a lot of cars will pay a much higher sum.

How thick is a driveway?

In general a 4″ thick asphalt layer is suitable for most driveways, but 5-6″ is recommended to support heavier vehicles and loads. [3]

Can you use topsoil as a base?

Never use topsoil as a base for any structures which require stability. Topsoil is the soil you use for flowerbeds. The type of soil you need to prepare your new driveway with should be as free of organic compounds as possible. It is also known as ‘fill dirt’.

How many square feet does a ton of asphalt cover?

One ton of asphalt will cover 26.66 square foot of driveway at a 6-inch depth. You find out the square footage of your driveway by just multiplying the length by the width. The square footage in this example is 20′ times 40′, which equals 800 square foot.

Does removing a driveway add to the cost of paving?

Removing an existing driveway will undoubtedly add to the costs of a paving project. Removing existing paving may take considerable time for the crew, while also generating a significant amount of waste that needs to be disposed of.

How much does labor cost?

Labor Costs. The cost of labor for general contracting work is usually between $40 and $55 per hour . Labor rates differ around the country, and some homeowners may know someone in the industry who may offer a reduced price. However, regarding averages, it is best to assume that labor will cost around $40 per hour .

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4 5 6 7 8 9